Ahmet ÖNCÜL

Ankara’da doğdu.Öğrenimine Ankara Devlet Konservatuvarı’na başladı. Afro POLİ ile eğitimini sürdürdü. Atıfet USMANBAŞ ile İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera Yüksek Bölümünde öğrenimini tamamladı. Repertuvar çalışmalarına Ottavio GALİO ile devam etti. İstanbul Devlet Operası’na 1975 yılında solist sanatçısı olarak girdi. Maestro Licinio MONTEFUSCO ile çalışamalrına devam ettikten sonra Çanakkale, Malatya, Adapaza’ında ikişer defa olmak üzere Sivas, Bandırma, İzmir, Bursa, Ankara gibi şehir ve kasabalarımızda konserler verip çeşitli operalarda görev aldı.

İstanbul Devlet Operası’nda aşağıda belirtilen önemli rollerde solist sanatçı olarak yer almıştır. Puccini “Madam Butterfly” – Mascani “Cavalleria Trusticana” – Leoncavallo “Pagliacana” Donizetti “Don Pasquale” – Donizetti “Lucia di Lammermoor” İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde görevini halen sürdürmekte olan sanatçı İstanbul Müzik Öğretmenleri Çoksesli Korosu Şefliğini de 7 yıl üstlenmiştir. İstanbul içinde ve Ankara’da koro ile birlikte çeşitli konserler vermiş, yarışmalarda başarı sağlamış, daha sonra da SANSEV Korosunu kurmuştur. 3 yıldır koronun şefliğini yapmaktadır. Koro ile çeşitli şehirlerde konserler vermiştir.

SASAV Çocuk korosunu kurmuş daha sonra aynı koro SANSEV Çocuk korosu olarak diğer çocuk korolarından söyleme tekniği açısından farklı bir söyleme biçimi ile uzun yıllar büyük başarı kazanmıştır.

2014 yılından itibaren SANSEV BÜYÜKLER korosu ile çalışmalarını sürdürmekte olan Ahmet ÖNCÜL, çeşitli ulusların müzik dağarlarından alınan farklı eserlerden Müziğin evrenselliğini vurgulatarak yararlanmakta uluslar arası müzikle birleştirmekte ve doğru çalışıldığında en olumsuz koşullarda dahi güzel işler çıkabileceğine inanmaktadır.