Keman

Keman Eğitimine ideal olarak 5-6 yaşlarında başlamak gerekir.(özel durumlar dışında) Perdeli bir saz olmadığı için çok iyi bir duyuşa sahip olunmalıdır.

SANSEV’deki dersler kişiye özel olarak takvimlendirilmektedir.

Keman Nedir?

Keman antik çağlarda  ''viola da gamba'' denen bir yaylı çalgı ailesine aittir.Viola d'amore yani soprano sesli viyolanın gelişmesiyle ortaya çıkmış, 14.yüzyılda Kuzey İtalya'da  doğmuştur.Ancak ilk çıkış yeri ortasya'dır.6.ve 17. yüzyıldaki Keman yapım ustaları Nicolo Amati, Paolo Maggini, Giuseppe Guarneru, Antonio Stradivarius Keman'a son şeklini vermişlerdir. Almanca    Geige, Fransızca Violon, İngilizce  Violin, İtalyanca Violino'dur.  Keman, müzisyenler tarafından her müzik türünde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca her enstrumanda olduğu gibi kemanında insan beynine nörolojik açıdan katkısı oldukça büyüktür. Beynimize bir çalgıyı öğretmek için sürekli olarak komut vermek onun gerek duyusal, gerek sinirsel olarak gelişimini sağlar.

Violların en tiz sesli ve en küçük üyesidir. Klasik orkestraların adeta bel kemiğidir. Öyle ki yaylı grubu olmayan bir senfoni orkestrası mümkün değildir. Elbette yaylı gruplarında sadece kemanlar olmazlar, ancak keman, bu grubun en kalabalık üyesidir ve aynı zamanda konçerto enstrümanı olarak kullanıldığından, solist bir enstrümandır.